Infineon Technologies FF600R17ME4B11BOSA1
Part No.:
FF600R17ME4B11BOSA1
Description:
IGBT MODULE VCES 1700V 600A
Series:
EconoDUAL™ 3
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
48 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order FF600R17ME4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF600R17ME4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF600R17ME4B11BOSA1?
Image FF600R17ME4B11BOSA1
Part Number FF600R17ME4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 48 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C