Infineon Technologies FF6MR12W2M1HB11BPSA1
Part No.:
FF6MR12W2M1HB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF6MR12W2M1HB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 145A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
145A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.4mOhm @ 150A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 60mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
446nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13200pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF6MR12W2M1HB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF6MR12W2M1HB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF6MR12W2M1HB11BPSA1?
Image FF6MR12W2M1HB11BPSA1
Part Number FF6MR12W2M1HB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 145A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4mOhm @ 150A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 60mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 446nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13200pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)