Infineon Technologies FF7MR12W1M1HB17BPSA1
Part No.:
FF7MR12W1M1HB17BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY1B
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
105A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.8mOhm @ 120A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 56mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
400nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
12100pF @ 800V
Power - Max:
20mW
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1B
1. How to order FF7MR12W1M1HB17BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF7MR12W1M1HB17BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF7MR12W1M1HB17BPSA1?
Image FF7MR12W1M1HB17BPSA1
Part Number FF7MR12W1M1HB17BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 105A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.8mOhm @ 120A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 56mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 400nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12100pF @ 800V
Power - Max 20mW
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)