Infineon Technologies FF800R17KF6CB2NOSA1
Part No.:
FF800R17KF6CB2NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 1700V 6250W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-A
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
6250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.1V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max):
1.5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
52 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF800R17KF6CB2NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF800R17KF6CB2NOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF800R17KF6CB2NOSA1?
Image FF800R17KF6CB2NOSA1
Part Number FF800R17KF6CB2NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-A
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Power - Max 6250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max) 1.5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 52 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C