Infineon Technologies FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1
Part No.:
FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY1B
Series:
CoolSiC™
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.1mOhm @ 100A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
297nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8800pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
AG-EASY1B
1. How to order FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1?
Image FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1
Part Number FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.1mOhm @ 100A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 297nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8800pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)