Infineon Technologies FF8MR12W2M1B11BOMA1
Part No.:
FF8MR12W2M1B11BOMA1
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF8MR12W2M1B11BOMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY2BM-2
Series:
CoolSiC™+
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.5mOhm @ 150A, 15V (Typ)
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 60mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
372nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
11000pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
AG-EASY2BM-2
1. How to order FF8MR12W2M1B11BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF8MR12W2M1B11BOMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF8MR12W2M1B11BOMA1?
Image FF8MR12W2M1B11BOMA1
Part Number FF8MR12W2M1B11BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 150A, 15V (Typ)
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 60mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 372nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11000pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)