Infineon Technologies FF900R12IP4VBOSA1
Part No.:
FF900R12IP4VBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 900A 5100W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™2
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
900 A
Power - Max:
5100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.05V @ 15V, 900A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
54 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF900R12IP4VBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF900R12IP4VBOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF900R12IP4VBOSA1?
Image FF900R12IP4VBOSA1
Part Number FF900R12IP4VBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series PrimePACK™2
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 900 A
Power - Max 5100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 900A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 54 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C