onsemi FFP15S60STU
Part No.:
FFP15S60STU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFFP15S60STU.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220-2L
Manufacturer:
onsemi
Series:
Stealth™
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.6 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-2L
Operating Temperature - Junction:
1. How to order FFP15S60STU on DeepFinds Electronics?
3. Are the FFP15S60STU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FFP15S60STU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FFP15S60STU.
Image FFP15S60STU
Part Number FFP15S60STU
Manufacturer onsemi
Series Stealth™
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.6 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V