onsemi FFPF40U60STU
Part No.:
FFPF40U60STU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFFPF40U60STU.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 40A TO220F
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F-2L
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
1. How to order FFPF40U60STU on DeepFinds Electronics?
3. Are the FFPF40U60STU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FFPF40U60STU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FFPF40U60STU.
Image FFPF40U60STU
Part Number FFPF40U60STU
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-2L
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C