onsemi FGA40T65SHDF
Part No.:
FGA40T65SHDF
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFGA40T65SHDF.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 650V 80A TO3PN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.81V @ 15V, 40A
Power - Max:
268 W
Switching Energy:
1.22mJ (on), 440µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
68 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/64ns
Test Condition:
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
101 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3PN
1. How to order FGA40T65SHDF on DeepFinds Electronics?
3. Are the FGA40T65SHDF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FGA40T65SHDF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FGA40T65SHDF.
Image FGA40T65SHDF
Part Number FGA40T65SHDF
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.81V @ 15V, 40A
Power - Max 268 W
Switching Energy 1.22mJ (on), 440µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 68 nC
Td (on/off) @ 25°C 18ns/64ns
Test Condition 400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 101 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)