Fairchild Semiconductor FGA90N30TU
Part No.:
FGA90N30TU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFGA90N30TU.pdf
Description:
IGBT 300V 90A TO3P
Shipping
Inventory:891
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
219 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
87 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3P
1. How to order FGA90N30TU on DeepFinds Electronics?
3. Are the FGA90N30TU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FGA90N30TU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FGA90N30TU.
7.How to contact us to get technical supports, such as FGA90N30TU pin diagram, FGA90N30TU datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FGA90N30TU
Part Number FGA90N30TU
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 90 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.4V @ 15V, 20A
Power - Max 219 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 87 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)