Fairchild Semiconductor FGD2N40L
Part No.:
FGD2N40L
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFGD2N40L.pdf
Description:
N-CHANNEL IGBT
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
400 V
Current - Collector (Ic) (Max):
7 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
29 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.6V @ 2.4V, 2.5A
Power - Max:
29 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
11 nC
Td (on/off) @ 25°C:
47ns/650ns
Test Condition:
300V, 2.5A, 51Ohm, 4V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
1. How to order FGD2N40L on DeepFinds Electronics?
3. Are the FGD2N40L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FGD2N40L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FGD2N40L.
7.How to contact us to get technical supports, such as FGD2N40L pin diagram, FGD2N40L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FGD2N40L
Part Number FGD2N40L
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 400 V
Current - Collector (Ic) (Max) 7 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 29 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.6V @ 2.4V, 2.5A
Power - Max 29 W
Switching Energy -
Input Type Logic
Gate Charge 11 nC
Td (on/off) @ 25°C 47ns/650ns
Test Condition 300V, 2.5A, 51Ohm, 4V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)