Sanken Electric USA Inc. FGF65A4L
Part No.:
FGF65A4L
Manufacturer:
Sanken Electric USA Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFGF65A4L.pdf
Description:
FIELD STOP IGBT WITH FRD 650V/40
Manufacturer:
Sanken Electric USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
65 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.96V @ 15V, 40A
Power - Max:
72 W
Switching Energy:
900µJ (on), 900µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
75 nC
Td (on/off) @ 25°C:
40ns/100ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3PF
1. How to order FGF65A4L on DeepFinds Electronics?
3. Are the FGF65A4L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FGF65A4L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FGF65A4L.
7.How to contact us to get technical supports, such as FGF65A4L pin diagram, FGF65A4L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FGF65A4L
Part Number FGF65A4L
Manufacturer Sanken Electric USA Inc.
Series -
Package/Case TO-3P-3 Full Pack
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 65 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.96V @ 15V, 40A
Power - Max 72 W
Switching Energy 900µJ (on), 900µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 75 nC
Td (on/off) @ 25°C 40ns/100ns
Test Condition 400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Operating Temperature 175°C (TJ)