onsemi FGHL50T65SQ
Part No.:
FGHL50T65SQ
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFGHL50T65SQ.pdf
Description:
IGBT 650V 100A TO247-3
Shipping
Inventory:621
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 50A
Power - Max:
268 W
Switching Energy:
410µJ (on), 88µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
99 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/93ns
Test Condition:
400V, 25A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order FGHL50T65SQ on DeepFinds Electronics?
3. Are the FGHL50T65SQ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FGHL50T65SQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FGHL50T65SQ.
Image FGHL50T65SQ FGHL50T65SQDT
Part Number FGHL50T65SQ FGHL50T65SQDT
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
IGBT Type - Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A 100 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A 200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 50A 2.1V @ 15V, 50A
Power - Max 268 W 268 W
Switching Energy 410µJ (on), 88µJ (off) 223µJ (on), 91.13µJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 99 nC 99.7 nC
Td (on/off) @ 25°C 19ns/93ns 22.8ns/70ns
Test Condition 400V, 25A, 4.7Ohm, 15V 400V, 12.5A, 4.7Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)