Fairchild Semiconductor FGPF70N33BTTU
Part No.:
FGPF70N33BTTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFGPF70N33BTTU.pdf
Description:
IGBT TRENCH 330V TO220F-3
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
330 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Current - Collector Pulsed (Icm):
220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 70A
Power - Max:
48 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
49 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F-3
1. How to order FGPF70N33BTTU on DeepFinds Electronics?
3. Are the FGPF70N33BTTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FGPF70N33BTTU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FGPF70N33BTTU.
Image FGPF70N33BTTU
Part Number FGPF70N33BTTU
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 330 V
Current - Collector Pulsed (Icm) 220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.7V @ 15V, 70A
Power - Max 48 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 49 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)