Fairchild Semiconductor FGPF90N30
Part No.:
FGPF90N30
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFGPF90N30.pdf
Description:
IGBT, 300V, N-CHANNEL
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Current - Collector Pulsed (Icm):
220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.55V @ 15V, 30A
Power - Max:
56.8 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
93 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F-3
1. How to order FGPF90N30 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FGPF90N30 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FGPF90N30?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FGPF90N30.
7.How to contact us to get technical supports, such as FGPF90N30 pin diagram, FGPF90N30 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FGPF90N30
Part Number FGPF90N30
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 300 V
Current - Collector Pulsed (Icm) 220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.55V @ 15V, 30A
Power - Max 56.8 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 93 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)