Hirose Electric Co Ltd FH28K-40S-0.5SH
Part No.:
FH28K-40S-0.5SH
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH28K-40S-0.5SH.pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Series:
FH28K
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.100" (2.54mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Copper Alloy
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:
Features:
Solder Retention
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order FH28K-40S-0.5SH on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH28K-40S-0.5SH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH28K-40S-0.5SH?
Image FH28K-28S-0.5SH FH28K-10S-0.5SH FH28K-20S-0.5SH FH28K-40S-0.5SH FH28K-50S-0.5SH
Part Number FH28K-28S-0.5SH FH28K-10S-0.5SH FH28K-20S-0.5SH FH28K-40S-0.5SH FH28K-50S-0.5SH
Series FH28K FH28K FH28K FH28K FH28K
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
Number of Positions 28 10 20 40 50
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Locking Feature Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock
Cable End Type Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed
Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C