Hirose Electric Co Ltd FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Part No.:
FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH33MHJ-65S-0.4SH(99).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 65POS 0.4MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH33MHJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
65
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.047" (1.20mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
40V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
1. How to order FH33MHJ-65S-0.4SH(99) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH33MHJ-65S-0.4SH(99) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH33MHJ-65S-0.4SH(99)?
Image FH33MHJ-65S-0.4SH(10) FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Part Number FH33MHJ-65S-0.4SH(10) FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd Hirose Electric Co Ltd
Series FH33MHJ FH33MHJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Bottom Contacts, Bottom
Number of Positions 65 65
Pitch 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)
Termination Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)
Locking Feature Flip Lock Flip Lock
Cable End Type Tapered Tapered
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material Polyphenylene Sulfide (PPS) Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features Zero Insertion Force (ZIF) Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating 40V 40V
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C