Hirose Electric Co Ltd FH42-7S-0.3SHW(10)
Part No.:
FH42-7S-0.3SHW(10)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN FFC FPC 0.3MM SMD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH42
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
7
Pitch:
0.024" (0.60mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.12mm
Height Above Board:
0.026" (0.65mm)
Locking Feature:
Flip Lock, Backlock
Cable End Type:
Notched
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order FH42-7S-0.3SHW(10) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH42-7S-0.3SHW(10) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH42-7S-0.3SHW(10)?
Series FH42 FH42 FH42 FH42 FH42
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
Flat Flex Type FPC FPC FPC FPC FPC
Connector/Contact Type Contacts, Top Contacts, Top Contacts, Top Contacts, Top Contacts, Top
Number of Positions 11 7 11 15 23
Pitch 0.012" (0.30mm) 0.024" (0.60mm) 0.012" (0.30mm) 0.012" (0.30mm) 0.012" (0.30mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.12mm 0.12mm 0.12mm 0.12mm 0.12mm
Height Above Board 0.065" (1.65mm) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm)
Cable End Type Notched Notched Notched Notched Notched
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Voltage Rating 30V 30V 30V 30V 30V
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C