Hirose Electric Co Ltd FH52E-60S-0.5SH(99)
Part No.:
FH52E-60S-0.5SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH52E-60S-0.5SH(99).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH52E
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
60
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order FH52E-60S-0.5SH(99) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH52E-60S-0.5SH(99) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH52E-60S-0.5SH(99)?
Series FH52E FH52E FH52E FH52E FH52E
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
Number of Positions 40 50 60 68 64
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Locking Feature Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock
Cable End Type Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C