Fairchild Semiconductor FMG2G75US60
Part No.:
FMG2G75US60
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
IGBT Modules
Package:
7PM-GA
Description:
IGBT, 75A, 600V, N-CHANNEL
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
7PM-GA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
310 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
7.056 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FMG2G75US60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FMG2G75US60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FMG2G75US60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FMG2G75US60.
Image FMG2G75US60
Part Number FMG2G75US60
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case 7PM-GA
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Power - Max 310 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 7.056 nF @ 30 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)