Infineon Technologies FP15R12KS4CBOSA1
Part No.:
FP15R12KS4CBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Description:
FP15R12KS4C - 1200 V, 15 A PIM T
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
Current - Collector Cutoff (Max):
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
NTC Thermistor:
Operating Temperature:
Mounting Type:
Supplier Device Package:
1. How to order FP15R12KS4CBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FP15R12KS4CBOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP15R12KS4CBOSA1?
Image FP15R12KS4CBOSA1 FP15R12KS4CBOSA1
Part Number FP15R12KS4CBOSA1 FP15R12KS4CBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * -
Package/Case - Module
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Configuration - Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 30 A
Power - Max - 180 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 3.7V @ 15V, 15A
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 1 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - Yes
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C