Infineon Technologies FP15R12KT3BOSA1
Part No.:
FP15R12KT3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 18A 83.5W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
18 A
Power - Max:
83.5 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
600 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FP15R12KT3BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FP15R12KT3BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP15R12KT3BOSA1?
Image FP15R12KT3BOSA1 FP15R12KT3BOSA1
Part Number FP15R12KT3BOSA1 FP15R12KT3BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * -
Package/Case - Module
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Discontinued
IGBT Type - -
Configuration - Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 18 A
Power - Max - 83.5 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 2.45V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 600 pF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - Yes
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C