Infineon Technologies FP35R12KT4B16BOSA1
Part No.:
FP35R12KT4B16BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 70A 210W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPIM™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Power - Max:
210 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.25V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FP35R12KT4B16BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FP35R12KT4B16BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP35R12KT4B16BOSA1?
Image FP35R12KT4B16BOSA1 FP35R12KT4B16BOSA1
Part Number FP35R12KT4B16BOSA1 FP35R12KT4B16BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * EconoPIM™ 2
Package/Case - Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Discontinued
IGBT Type - Trench Field Stop
Configuration - Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 70 A
Power - Max - 210 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 2.25V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max) - 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 2 nF @ 25 V
Input - Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor - Yes
Operating Temperature - -40°C ~ 150°C