Infineon Technologies FP75R12KT4PB11BPSA1
Part No.:
FP75R12KT4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 150A 20MW
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPIM™ 3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.3 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FP75R12KT4PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FP75R12KT4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP75R12KT4PB11BPSA1?
Image FP75R12KT4PB11BPSA1
Part Number FP75R12KT4PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPIM™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.3 nF @ 25 V
Input Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C