Fairchild Semiconductor FP7G50US60
Part No.:
FP7G50US60
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
IGBT Modules
Package:
EPM7
Description:
IGBT
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Power-SPM™
Package/Case:
EPM7
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.92 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FP7G50US60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FP7G50US60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP7G50US60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FP7G50US60.
7.How to contact us to get technical supports, such as FP7G50US60 pin diagram, FP7G50US60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FP7G50US60
Part Number FP7G50US60
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series Power-SPM™
Package/Case EPM7
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
Power - Max 250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.92 nF @ 30 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)