onsemi FQD9N25TM-F080
Part No.:
FQD9N25TM-F080
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFQD9N25TM-F080.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 7.4A DPAK
Manufacturer:
onsemi
Series:
QFET®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
420mOhm @ 3.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
700 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.5W (Ta), 55W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252AA
1. How to order FQD9N25TM-F080 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FQD9N25TM-F080 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FQD9N25TM-F080?
Image FQD9N25TM-F085 FQD9N25TM-F080 FQD9N25TM FQD9N25TM-SBEK002
Part Number FQD9N25TM-F085 FQD9N25TM-F080 FQD9N25TM FQD9N25TM-SBEK002
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi
Series QFET® QFET® QFET® -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V 250 V 250 V 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.4A (Tc) 7.4A (Tc) 7.4A (Tc) 7.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 420mOhm @ 3.7A, 10V 420mOhm @ 3.7A, 10V 420mOhm @ 3.7A, 10V 420mOhm @ 3.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V 20 nC @ 10 V 20 nC @ 10 V 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V ±30V ±30V ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 700 pF @ 25 V 700 pF @ 25 V 700 pF @ 25 V 700 pF @ 25 V
FET Feature - - - -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 55W (Tc) 2.5W (Ta), 55W (Tc) 2.5W (Ta), 55W (Tc) 2.5W (Ta), 55W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)