onsemi FQP19N20C
Part No.:
FQP19N20C
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFQP19N20C.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 19A TO220-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
QFET®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
170mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
53 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1080 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
139W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order FQP19N20C on DeepFinds Electronics?
3. Are the FQP19N20C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FQP19N20C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FQP19N20C.
7.How to contact us to get technical supports, such as FQP19N20C pin diagram, FQP19N20C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FQP19N20CTSTU FQP19N20C FQP19N20C_F080
Part Number FQP19N20CTSTU FQP19N20C FQP19N20C_F080
Manufacturer onsemi onsemi onsemi
Series QFET® QFET® QFET®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V 200 V 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc) 19A (Tc) 19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 9.5A, 10V 170mOhm @ 9.5A, 10V 170mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V 53 nC @ 10 V 53 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V ±30V ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1080 pF @ 25 V 1080 pF @ 25 V 1080 pF @ 25 V
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 139W (Tc) 139W (Tc) 139W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)