GeneSiC Semiconductor FR70DR05
Part No.:
FR70DR05
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFR70DR05.pdf
Description:
DIODE GEN PURP REV 200V 70A DO5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 70 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
1. How to order FR70DR05 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FR70DR05 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FR70DR05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FR70DR05.
7.How to contact us to get technical supports, such as FR70DR05 pin diagram, FR70DR05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FR70DR05
Part Number FR70DR05
Technology Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 70 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 100 V
Supplier Device Package DO-5
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C