GeneSiC Semiconductor FR70GR05
Part No.:
FR70GR05
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFR70GR05.pdf
Description:
DIODE GEN PURP REV 400V 70A DO5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 70 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
1. How to order FR70GR05 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FR70GR05 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FR70GR05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FR70GR05.
7.How to contact us to get technical supports, such as FR70GR05 pin diagram, FR70GR05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FR70GR05
Part Number FR70GR05
Technology Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 70 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 100 V
Supplier Device Package DO-5
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C