GeneSiC Semiconductor FR70MR05
Part No.:
FR70MR05
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFR70MR05.pdf
Description:
DIODE GEN PURP REV 1KV 70A DO5
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 70 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Supplier Device Package:
DO-5
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
1. How to order FR70MR05 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FR70MR05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FR70MR05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FR70MR05.
7.How to contact us to get technical supports, such as FR70MR05 pin diagram, FR70MR05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FR70MR05
Part Number FR70MR05
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Current - Average Rectified (Io) 70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 70 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Supplier Device Package DO-5
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C