Infineon Technologies FS02MR12A8MA2BBPSA1
Part No.:
FS02MR12A8MA2BBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V 390A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
HybridPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
6 N-Channel
FET Feature:
Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
390A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.9mOhm @ 390A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.55V @ 160mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1.19µC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
34500pF @ 750V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS02MR12A8MA2BBPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS02MR12A8MA2BBPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS02MR12A8MA2BBPSA1?
Image FS02MR12A8MA2BBPSA1
Part Number FS02MR12A8MA2BBPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series HybridPACK™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 390A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 390A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.55V @ 160mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.19µC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 34500pF @ 750V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)