Infineon Technologies FS03MR12A7MA2BHPSA1
Part No.:
FS03MR12A7MA2BHPSA1
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFS03MR12A7MA2BHPSA1.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V 310A
Packaging:
Box
Configuration:
6 N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
310A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.54mOhm @ 310A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.55V @ 120mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
870nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
25900pF @ 750V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1. How to order FS03MR12A7MA2BHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS03MR12A7MA2BHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS03MR12A7MA2BHPSA1?
Image FS03MR12A7MA2BHPSA1
Part Number FS03MR12A7MA2BHPSA1
Package/Case Module
Packaging Box
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 310A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.54mOhm @ 310A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.55V @ 120mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 870nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 25900pF @ 750V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)