Infineon Technologies FS100R07N2E4B11BOSA1
Part No.:
FS100R07N2E4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 650V 125A 20MW
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
125 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
6.2 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS100R07N2E4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS100R07N2E4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS100R07N2E4B11BOSA1?
Image FS100R07N2E4B11BOSA1
Part Number FS100R07N2E4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 125 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 6.2 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C