Infineon Technologies FS100R07N3E4B11BOSA1
Part No.:
FS100R07N3E4B11BOSA1
Description:
IGBT MOD 650V 100A 335W
Series:
EconoPACK™ 3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
335 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
6.2 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order FS100R07N3E4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS100R07N3E4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS100R07N3E4B11BOSA1?
Image FS100R07N3E4B11BOSA1
Part Number FS100R07N3E4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Power - Max 335 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 6.2 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C