Infineon Technologies FS100R12KE3BOSA1
Part No.:
FS100R12KE3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Description:
FS100R12 - IGBT MODULE
Shipping
Inventory:107
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
Current - Collector Cutoff (Max):
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
NTC Thermistor:
Operating Temperature:
Mounting Type:
Supplier Device Package:
1. How to order FS100R12KE3BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS100R12KE3BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS100R12KE3BOSA1?
Image FS100R12KE3BOSA1 FS100R12KE3BOSA1
Part Number FS100R12KE3BOSA1 FS100R12KE3BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * -
Package/Case - Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Not For New Designs
IGBT Type - NPT
Configuration - Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 140 A
Power - Max - 480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 2.15V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 7.1 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - No
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C (TJ)