Infineon Technologies FS100R12PT4
Part No.:
FS100R12PT4
Description:
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Shipping
Inventory:434
Series:
EconoPACK™4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
135 A
Power - Max:
500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
6.3 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
AG-ECONO4-1-1
1. How to order FS100R12PT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS100R12PT4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS100R12PT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FS100R12PT4.
Image FS100R12PT4 FS100R12PT4BOSA1
Part Number FS100R12PT4 FS100R12PT4BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series EconoPACK™4 EconoPACK™ 4
Package/Case Module Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Active
IGBT Type Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 135 A 135 A
Power - Max 500 W 500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 100A 2.15V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 6.3 nF @ 25 V 6.3 nF @ 25 V
Input Standard Standard
NTC Thermistor Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C