Infineon Technologies FS100R17KS4F
Part No.:
FS100R17KS4F
Description:
IGBT MOD 1700V 100A 960W
Series:
EconoPACK™ 3
Product Status:
Active
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
960 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.7V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
7 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FS100R17KS4F on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS100R17KS4F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS100R17KS4F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FS100R17KS4F.
Image FS100R17KS4F
Part Number FS100R17KS4F
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Power - Max 960 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.7V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 7 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C