Infineon Technologies FS10R06VE3B2BOMA1
Part No.:
FS10R06VE3B2BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 600V 16A 50W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Power - Max:
50 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
550 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS10R06VE3B2BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS10R06VE3B2BOMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS10R06VE3B2BOMA1?
Image FS10R06VE3B2BOMA1
Part Number FS10R06VE3B2BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 16 A
Power - Max 50 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 550 pF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C