Infineon Technologies FS15R12YT3BOMA1
Part No.:
FS15R12YT3BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 25A 110W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
25 A
Power - Max:
110 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 15A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
1.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS15R12YT3BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS15R12YT3BOMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS15R12YT3BOMA1?
Image FS15R12YT3BOMA1
Part Number FS15R12YT3BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 25 A
Power - Max 110 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 15A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 1.1 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C