Infineon Technologies FS20R06VE3BOMA1
Part No.:
FS20R06VE3BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 600V 25A 71.5W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
25 A
Power - Max:
71.5 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 20A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
1.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS20R06VE3BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS20R06VE3BOMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS20R06VE3BOMA1?
Image FS20R06VE3BOMA1
Part Number FS20R06VE3BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 25 A
Power - Max 71.5 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 20A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 1.1 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C