Infineon Technologies FS225R17KE3BOSA1
Part No.:
FS225R17KE3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1700V 340A 1400W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™+
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
340 A
Power - Max:
1400 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
20.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS225R17KE3BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS225R17KE3BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS225R17KE3BOSA1?
Image FS225R17KE3BOSA1
Part Number FS225R17KE3BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™+
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 340 A
Power - Max 1400 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 20.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C