Infineon Technologies FS35R12KE3GBOSA1
Part No.:
FS35R12KE3GBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 55A 200W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
55 A
Power - Max:
200 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS35R12KE3GBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS35R12KE3GBOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS35R12KE3GBOSA1?
Image FS35R12KE3GBOSA1 FS35R12KE3GBOSA1
Part Number FS35R12KE3GBOSA1 FS35R12KE3GBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * -
Package/Case - Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Discontinued
IGBT Type - -
Configuration - Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 55 A
Power - Max - 200 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 2.15V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 2.5 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - Yes
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C