Infineon Technologies FS400R07A1E3H5BPSA1
Part No.:
FS400R07A1E3H5BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
HybridPACK™1
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
500 A
Power - Max:
750 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
26 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS400R07A1E3H5BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS400R07A1E3H5BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS400R07A1E3H5BPSA1?
Image FS400R07A1E3H5BPSA1
Part Number FS400R07A1E3H5BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series HybridPACK™1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 500 A
Power - Max 750 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 26 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)