Infineon Technologies FS400R12A2T4IBPSA1
Part No.:
FS400R12A2T4IBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 400A 1500W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
HybridPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
1500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
25 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS400R12A2T4IBPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS400R12A2T4IBPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS400R12A2T4IBPSA1?
Image FS400R12A2T4IBPSA1
Part Number FS400R12A2T4IBPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series HybridPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
Power - Max 1500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.85V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 25 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C