Infineon Technologies FS45MR12W1M1B11BOMA1
Part No.:
FS45MR12W1M1B11BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFS45MR12W1M1B11BOMA1.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V AG-EASY1BM-2
Shipping
Inventory:101
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 25A, 15V (Typ)
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
62nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1840pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1BM-2
1. How to order FS45MR12W1M1B11BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS45MR12W1M1B11BOMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS45MR12W1M1B11BOMA1?
Image FS45MR12W1M1B11BOMA1
Part Number FS45MR12W1M1B11BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 25A, 15V (Typ)
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1840pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)