Infineon Technologies FS500R17OE4DB81BPSA1
Part No.:
FS500R17OE4DB81BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
MEDIUM POWER ECONO
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™+
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
500 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 500A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
40 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-ECONOPP
1. How to order FS500R17OE4DB81BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS500R17OE4DB81BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS500R17OE4DB81BPSA1?
Image FS500R17OE4DB81BPSA1
Part Number FS500R17OE4DB81BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™+
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 500 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 500A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 40 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)