Infineon Technologies FS500R17OE4DPBOSA1
Part No.:
FS500R17OE4DPBOSA1
Description:
IGBT MOD 1700V 1000A 20MW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1000 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 500A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
40 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order FS500R17OE4DPBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS500R17OE4DPBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS500R17OE4DPBOSA1?
Image FS500R17OE4DPBOSA1
Part Number FS500R17OE4DPBOSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1000 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 500A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 40 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C