Infineon Technologies FS50R06YL4BOMA1
Part No.:
FS50R06YL4BOMA1
Description:
IGBT MODULE 600V 55A 202W
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
55 A
Power - Max:
202 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.55V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
200 pF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FS50R06YL4BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS50R06YL4BOMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS50R06YL4BOMA1?
Image FS50R06YL4BOMA1
Part Number FS50R06YL4BOMA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 55 A
Power - Max 202 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.55V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 200 pF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C