Infineon Technologies FS50R12KT4B11BPSA1
Part No.:
FS50R12KT4B11BPSA1
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Series:
EconoPACK™ 2
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.8 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
AG-ECONO2B
1. How to order FS50R12KT4B11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS50R12KT4B11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS50R12KT4B11BPSA1?
Image FS50R12KT4B11BPSA1
Part Number FS50R12KT4B11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
Power - Max 280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.8 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)